Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


Санітарно – епідеміологічна ситуація за 20.10.2015 року

За результатами проведених лабораторно-інструментальних досліджень в плані здійснення поточного санітарно-епідеміологічного нагляду, моніторингових санітарно-гігієнічних досліджень, розслідування випадків інфекційних захворювань, тощо, органами Держсанепідслужби області за 20.10.2015 року встановлено наступні невідповідності нормативним вимогам:
За санітарно-гігієнічними показниками:
Вода питна: централізовані джерела водопостачання:
- Гусятинський район: м.Хоростків, водопровід (1 взірець) – виявлено мутність, аміак, залізо.
Вода питна: децентралізовані джерела водопостачання:
- Чортківський район: с.Косів (3 взірці), індивідуальні криниці - невідповідність за вмістом нітратів.

За даними моніторингу інфекційної захворюваності, проведеного фахівцями Держсанепідслужби, в області 20 жовтня 2015 року за первинними діагнозами зареєстровано 28 випадків інфекційних захворювань, з них:
- гастроентероколіти – 5 випадків;
- укуси кліщами – 2 випадки;
- хвороба Лайма – 2 випадки;
- вірусний гепатит А – 3 випадки;
- хронічний вірусний гепатит В – 1 випадок;
- туберкульоз – 1 випадок;
- вітряна віспа – 4 випадки;
- покуси тваринами – 6 випадків;
- мікроспорія - 3 випадки;
- аскаридоз – 1 випадок.
Аскаридоз - один з найбільш широко поширених в світі гельмінтозів (заражена кожна четверта людина не земній кулі). Аскариди відносяться до геогельмінтів, тобто в циклі їх розвитку обов’язковим етапом є перебування у зовнішньому середовищі. Лише пройшовши етап розвитку в землі, за умови достатньої вологості, доступу кисню, оптимальної температури близько 24° С, в яйці формується личинка. А через 10-12 днів личинка линяє і перетворюється в інвазивну форму, яка при помірній температурі живе близько 6 місяців.
Людина – кінцевий господар аскариди. Заражається при ковтанні зрілого яйця, що містить личинку, переважно разом із забрудненими овочами, ягодами, фруктами, а також від домашніх тварин.
Через кілька годин після потрапляння зрілого яйця аскариди в організм, в тонкому кишечнику утворюються личинки, які активно проникають через оболонку кишечника в кров. З потоком крові личинки потрапляють в печінку і легені, звідти в бронхи, трахею, а потім, при відкашлюванні, з мокротою в глотку, і, нарешті, в шлунково-кишковий тракт. Весь період міграції личинок триває близько двох тижнів. Кінцевим пунктом аскарид є тонкий кишечник, де вони розвиваються в дорослих особин. Прикріплюючись до стінки кишечника головним кінцем, на якому є ротовий отвір, гельмінт всмоктує поживні речовини. Існування і розвиток аскарид в кишечнику триває близько 1 року, після чого вони гинуть.
Профілактика аскаридозу. У профілактиці аскаридозу велике значення має санітарний благоустрій населених місць. У першу чергу, потрібно стежити, щоб ґрунт присадибних ділянок та дворів, а також дитячі майданчики та пісочниці не забруднювати фекаліями людей і тварин. Крім того, яйця аскарид дуже чутливі до прямих ультрафіолетових променів – сонце для них шкідливе. Тому пісок у дитячих пісочницях слід щодня рихлити, переміщаючи нижні шари вгору, під прямі ультрафіолетові промені. Не менш ефективно допомагають боротися з подібними паразитами речовини, що виділяються корінням деяких рослин, наприклад, календули, гороху, вівса, люпину, тому доцільно знайти їм місце на присадибній ділянці. Місця загального користування, куди собаки і коти мають доступ, повинні бути огороджені від дитячих майданчиків.
Зелень, овочі, ягоди та фрукти, які вживаються в їжу сирими, необхідно ретельно мити в проточній воді. Слід наполегливо привчати дітей з раннього віку мити руки перед їдою, після відвідування туалету та контактування з собакою чи котом. Потрібно також боротися зі шкідливою звичкою дітей брати пальці в рот.