Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


Санітарно-освітні питання

Що варто знати про вітряну віспу?


Вітряна віспа — це гостре інфекційне захворювання, яке супроводжується підвищенням температури тіла та висипом на шкірі та слизових оболонках.
Збудник вітряної віспи — вірус, у навколишньому середовищі нестійкий. Встановлено ідентичність вірусів вітряної віспи та оперізуючого лишаю.

Детальніше...

Про епідситуацію із захворюваності на грип та ГРВІ

 

Загальна захворюваність на грип та ГРВІ за останні 7 днів склала 308,2 випадки на 100 тисяч населення, що становить 41,4% до середнього багаторічного показника (745 випадків на 100 тис. населення).
За 6 тиждень кількість захворілих зросла у порівнянні з попереднім тижнем поточного року на 5,9% (3274 випадки проти 3091). Питома вага дітей до 18 років серед хворих склала 57,2% (1873 ос.), школярів – 53,4% від усіх захворілих дітей (1000 ос.). Захворюваності серед дітей з попереднім тижнем зросла на 3,5%, серед дітей шкільного віку зниження – на 3,8%.

Детальніше...

Санепідситуація за 30.01.2017 року

 

За результатами проведених моніторингових санітарно-гігієнічних, лабораторно-інструментальних досліджень, розслідування випадків інфекційних захворювань фахівцями ДУ «Тернопільський ОЛЦ МОЗ України» за 30.01.2017 року встановлено наступні невідповідності нормативним вимогам:

За даними моніторингу інфекційної захворюваності, проведеного фахівцями ДУ «ТОЛЦ МОЗ України», в області 30 січня 2017 року за первинними діагнозами зареєстровано 35 випадків інфекційних захворювань, з них:

Детальніше...

Про епідситуацію із захворюваності на грип та ГРВІ

 

Загальна захворюваність на грип та ГРВІ за останні 7 днів склала 301,1 випадок на 100 тисяч населення, що становить 84,8% до середнього багаторічного показника (355 випадків на 100 тис. населення).
За 4 тиждень кількість захворілих збільшилась у порівнянні з попереднім тижнем поточного року на 0,1% (3199 випадків проти 3195). Питома вага дітей до 18 років серед хворих склала 54% (1728 ос.), школярів – 57,6% від усіх захворілих дітей (996 ос.). Ріст захворюваності серед дітей з попереднім тижнем складає 3,3%, серед дітей шкільного віку – 12%.

Детальніше...

Як попередити грип та гострі респіраторні вірусні інфекції?

Загальна захворюваність на грип та ГРВІ за останні 7 днів склала 401 випадок на 100 тисяч населення. 

Січень «традиційно» розпочався зниженням захворюваності на ГРВІ та грип, що пов’язано із Новорічними та Різдвяними святами. За 1 тиждень кількість захворілих зменшилась у порівнянні з попереднім тижнем (52 тиждень 2016 року) на 40,5% (4260 випадків проти 7155). Питома вага дітей до 18 років серед хворих склала 54,6% (2326 ос.), школярів – 51,2% від усіх захворілих дітей (1191ос.). Зниження захворюваності серед дітей з попереднім тижнем складає 47,5%, серед дітей шкільного віку – 57,9%.
Госпіталізовано за звітний тиждень 238 осіб, із них 167 дітей (70,2%). Кількість госпіталізованих зменшилась на 35,3% (госпіталізовано на 52 тижні 368 осіб).
Летальних випадків не зареєстровано.

Детальніше...

Санепідситуація за 03.01.2017 року

 

За результатами проведених моніторингових санітарно-гігієнічних, лабораторно-інструментальних досліджень, розслідування випадків інфекційних захворювань фахівцями ДУ «Тернопільський ОЛЦ МОЗ України» за 03.01.2017 року встановлено наступні невідповідності нормативним вимогам:

Детальніше...

Гігієнічні вимоги до рибної продукції

 

Риба є цінним продуктом харчування, який повинен бути в раціоні кожної людини. Особливо морська риба є джерелом цінних білків, жирів, мінеральних речовин – фосфору, солей кальцію, магнію, натрію, мікроелементів – йоду, фтору, міді, марганцю, цинку. М'ясо риби має більш високу засвоюваність, ніж м'ясо тварин. Розрізняють живу рибу, рибу-сирець, рибу охолоджену, рибу заморожену.

Детальніше...

Ентеробіоз – атака гостриків


Ентеробіоз – контактний гельмінтоз, спричинений гостриками, з переважною локалізацією гельмінтів у кишечнику, що проявляється періанальним свербінням, кишковими і нервовими розладами.
Ентеробіоз зустрічається в усіх кліматично-географічних зонах, але є найбільш поширеним у країнах із помірним кліматом. У світі цим гельмінтозом уражено близько 400 млн. осіб, переважну більшість з яких становлять діти. В Тернопільській області щорічно реєструється 1800-2000 випадків ентеробіозу серед населення, за 9 місяців 2016 р. – 1350 випадків.

Детальніше...

Що таке вірусний гепатит А?

 

Гепатит А – гостре кишкове інфекційне захворювання вірусної етіології, що супроводжується підвищенням температури тіла, жовтяницею шкірних покривів та слизових оболонок, ураженням печінки.
Джерелом інфекції є хвора людина в інкубаційному періоді та перші дні жовтяничного періоду захворювання. Вірусоносійства та хронічних форм хвороби при даному захворюванні не буває.
Механізм передачі інфекції реалізується через воду, харчові продукти та контактно-побутовим шляхом. Вхідними воротами інфекції є травний канал.
Для даного захворювання характерна осінньо-зимова сезонність, періодичність підйому спостерігається кожні 8-10 років.

Детальніше...

Робота проведена фахівцями ДУ «Тернопільський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України» щодо підготовки навчальних закладів до роботи в 2016-2017 навчальному році

 

Сьогодні будь-які випадки пов’язані з погіршенням здоров’я дітей в дитячих закладах викликають у суспільстві певний резонанс. Підстав для такого реагування занадто багато. Від народження дитини, аж до виповнення її повноліття під гаслами: «Все найкраще дітям», «Діти наше майбутнє» батьки, медики, педагоги, влада, суспільство і всі хто мають відношення до дітей, опікуються, виховують, навчають, охороняють здоров’я цієї дитини. А результат, коли виповнюється дітям 17 років, дуже сумний, - одна здорова дитина з десяти! Відповідно в подальшому молоді мами теж народжують лише 1 здорову дитину з десяти.
Проаналізувавши показники захворюваності по області за І півріччя 2016 року слід відмітити, що рівень первинної соматичної захворюваності дітей від 0 до 14 років в порівнянні з І півріччям 2015 року зріс на 2,4%. Зростання спостерігається практично по всіх класах хвороб.

Детальніше...

І знову про правець.


Актуальність захворювання зумовлена особливостями правця, його повсюдне поширення, загальна чутливість, відсутність імунітету навіть після перенесеного захворювання, вкрай тяжкий перебіг з високою летальністю (і зараз гине 40-70 % захворілих), а правець новонароджених залишається однією з основних причин дитячої смертності.

Детальніше...

Епідситуація з кишкових інфекцій в області та Україні.

 

Епідемічна ситуація із захворюваності кишковими інфекціями в області розцінюється як нестійка, особливо у літній період часу.
Станом на 22.07. 2016 року в Україні зареєстровано 86 спалахів гострих кишкових інфекційних захворювань, внаслідок яких постраждало 1815 осіб, з них 864 дитини. За аналогічний період 2015 року було зареєстровано 51 спалах, внаслідок якого постраждало 923 особи, з них 470 дітей. Спалахи реєструються на всіх адміністративних територіях країни, в тому числі і в Тернопільській області. Так, у червні місяці зафіксовано спалах сальмонельозної інфекції у Бучацькому районі, в якому постраждало 16 осіб.

Детальніше...

Радіаційний фон (потужність поглиненої в повітрі дози гамма випромінювання) на території Тернопільської області.

 

№ з\п

Назва населеного пункта

Потужність поглиненої в повітрі дози гамма-випромінювання (природній фон)
05.05.2016р.
мкР/год мкЗв/год
1. м.Борщів 10,0 0,10
2. м. Заліщики 9,0 0,09
3. м.Бучач 10,0 0,10
4. смт. Козова 10,0 0,10
5. м. Кременець 8,0 0,08
6. смт. Підволочиськ 13,0 0,13
7. м. Теребовля 10,0 0,10
8. м. Чортків 14,0 0,14
9. м. Тернопіль 11,0 0,11

        Заміри проводяться на території обласного лабораторного центру та міжрайвідділів в одному і томужмісці в один і той же час для достовірностірезультатів. За проведеними замірами потужності поглиненої  в повітрі дози гамма- випромінювання вираховується середній показник за місяць, який становить  8-15 мкР/год., що не перевищує багаторічних розрахункових показників природного радіаційного фону на території Тернопільської області.

  

Що необхідно знати про сказ

Щоденно реєструються випадки звернень населення області за медичною допомогою з приводу покусів, подряпин, ослинень тваринами.
Найбільш небезпечними захворюваннями собак і кішок, які можуть розвиватися у людини є сказ, лептоспіроз, токсоплазмоз та різноманітні гельмінтози. Інфекції, як правило, передаються через слину, якщо потерпілий укушений.
Без медичної допомоги ні в одному з цих випадків не обійтися.

Детальніше...

Що потрібно знати про менінгококову інфекцію

 

Менінгококова інфекція – це захворювання дихальних шляхів, яке характеризується розвитком назофарингіту, менінгіту чи менінгококцемії.
Менінгіт і менінгококцемія мають тяжкий перебіг з несприятливими наслідками (показник летальності досягає 10 %, а при несвоєчасній діагностиці - 50 %). І хоча сучасні методи лікування досить ефективні, надзвичайно поширене носійство збудника зумовлює виникнення нових випадків хвороби.

Детальніше...