Що потрібно знати про епідемічний паротит


Епідемічний паротит – гостре вірусне захворювання з повітряно-капельним механізмом передачі збудника інфекції, що характеризується загально-інтоксикаційним синдромом, ураженням слинних залоз, переважно привушних.
На дану інфекцію найчастіше хворіють діти від 3 до 15 років.
Джерелом інфекції є хворі люди із вираженою клінічною картиною або безсимптомні форми захворювання.
Період зараження починається з 2-7 дня інкубаційного періоду і триває до завершення запального процесу в слизових залозах, тобто до 9-11 дня від початку хвороби. Починається захворювання раптово із високої температури, головного болю, болів у м’язах шиї, припухлість шиї за рахунок запального процесу привушних залоз.
При проведенні своєчасного та правильного лікування інфекції прогноз на видужання сприятливий. При відсутності своєчасного лікування епідемічного паротиту у дітей можливі ускладнення такі як: серозний менінгіт, який розвивається через 4-10 днів від початку хвороби, орхіт (запалення яєчок), що у подальшому негативно може впливати на репродуктивну функцію у чоловіків. Після перенесених ускладнених форм епідемічного паротиту можливі важкі залишкові явища - глухота, цукровий діабет, безплідність. Після перенесеного захворювання виникає тривалий (пожиттєвий) імунітет до даної інфекції.
Періодичність епідемічного процесу при епідемічному паротиті становить 7-8 років, характерна осінньо-зимова-весняна сезонність.
Основним профілактичним заходом є обов’язкова імунізація дітей комбінованою вакциною КПК (кір, паротит, краснуха) у віці 12 місяців та 6 років відповідно до наказу МОЗ України від 11.08.2014 року № 551 «Про удосконалення проведення профілактичних щеплень в Україні».

В осередку захворювання запроваджуються наступні обмежувальні заходи:
- хворого на епідемічний паротит ізолюють вдома, якщо є покази — у стаціонарі, на 10 днів від початку захворювання;
- спостереження за особами, які контактували із джерелом інфекції протягом 21 дня з моменту виявлення першого випадку та подовження обмежувальних заходів з кожним наступним випадком;
- діти до 10 років, які були у контакті із хворим, а самі не хворіли протягом життя та не щеплені, - не допускаються до дитячого колективу протягом 21 дня;
- проведення у приміщеннях вологого прибирання;
- декілька разів на день слід проводити провітрювання приміщень;
- знезараження посуду, іграшок, поверхонь меблів тощо.